حکیم عالیقدر استاد ابراهیمی دینانی

== زندگینامه و تحصیلات ==
شرح زندگی استاد دینانی از زبان چنین است:
«متولد 5 دی ماه سال 1313 در روستای دینان حومه شهر اصفهان در خانواده ای مذهبی. پس از پایان تحصیلات ابتدایی در روستای دینان، بر اساس انگیزه های دینی به حوزه علمیه اصفهان رفتم و در مدرسه نیم آورد که از مدارس قدیمی و معروف آنجاست، به تحصیل علوم دینی از قبیل صرف، نحو، منطق، معانی بیان، اصول و فقه اشتغال پیدا کردم و دروس مقدماتی حوزه را گذراندم. نزد اساتیدی چون شیخ محمدعلی حبیب آبادی و حاج شیخ عباسعلی ادیب حبیب آبادی، ادبیات عرب را و نزد محمدحسن نجف آبادی شرح لمعه و نزد حکیم ضیاپور، مقدمات فلسفه را آموزش دیدم.
سال 1331 جهت تکمیل تحصیلات به شهر قم وارد شدم و در محضر اساتید بزرگ و بنام آن شهر به تحصیل فقه و اصول ادامه دادم. نزد اساتیدی چون مرحوم مجاهدی، سلطانی طباطبایی، فکور یزدی و شیخ عبدالجواد سدهی دروس فقه و اصول سطح را گذراندم. سپس در محضر آیات اِعظامی چون بروجردی، اراکی، سیدمحمد محقق داماد ، امام خمینی و آشتیانی درس خارج فقه و خارج اصول را گذراندم. ودر نزد اساتید دیگری چون شیخ عباسعلی ایزدی نجف آبادی فلسفه را فرا گرفتم و سطح عالی را نیز نزد علامه طباطبایی طی کردم و سالها در حلقه شاگردان خاص ایشان بودم.
در همان ایام ضمن این که در درس‌های خارج فقه و اصول شرکت می‌کردم در درس‌های فلسفه علامه طباطبائی نیز حضور پیدا می‌کردم. علامه علاوه بر درس‌های روزانه خود که غالباً تدریس کتاب اسفار ملاصدرا و شفای ابن‌سینا را شامل می‌شد، جلسه‌های خصوصی تدریس فلسفه در شب‌های پنج‌شنبه و جمعه را به‌عهده داشتند که بنده نیز در آن جلسات شرکت فعال و مداوم داشتم.
علامه طباطبائی در هر سال چند ماه نیز در شب‌های جمعه به تهران می‌رفتند و با پرفسور هانری کربن فرانسوی در موضوعات مختلف دینی و فلسفی به گفتگو می‌پرداختند که بنده هم، همراه مرحوم علامه به تهران رفته و در آن جلسات شرکت می‌کردم». و در جای دیگر نقل کرده اند که «... منزل ذوالمجد در خیابان بهار... جلسات علامه با کربن تشکیل می‌شد و آقایان دکتر سید حسین نصر، دکتر سپهبدی، دکتر شایگان، محمد تجویدی نقاش، هبوطی ... و محمداسماعیل صائنی زنجانی حضور داشتند .... به اتفاق استاد به سمت تهران حرکت می‌کردیم... جوان ترین عضو جلسات بنده بودم.... کربن در عین شیفتگی به تشیع، به تمام معنا فرنگی بود. در سئوالی که بنده از کربن در مورد عقایدش و ضرورت مرشد پرسیدم و اینکه مرشد شما کیست، هانری کربن جواب دادن که: بله،... من اُویسی هستم».
استاد دینانی جهت آشنایی بیشتر با تمامی گرایشهای فلسفی و تشنگی دانستن، به تهران مهاجرت می کنند.
«پس از وفات آیت الله بروجردی که رئیس حوزه علمیه قم بود بنا به عللی قم را ترک کردم و با ورود به شهر تهران از طریق کنکور درسال 1345 ، به دانشگاه تهران وارد شدم. پس از اخذ درجه کارشناسی جهت گذراندن امورات زندگی به استخدام وزارت آموزش و پرورش در آمدم و دبیر دبیرستانهای تهران شدم. سال1352 از رساله دکتری تخصصی فلسفه خود دفاع نمودم و پس از اخذ درجه دکتری به دانشگاه فردوسی مشهد رفتم و در آنجا به تدریس فلسفه اسلامی مشغول شدم. سال 1353 ازدواج نمودم که ثمره آن دو دختر است که در رشته های مهندسی برق و معماری مشغول به کار و تحصیل هستند.
در سال 1362 به دانشگاه تهران منتقل شدم و به عضویت هیئت علمی دانشگاه تهران درآمدم. و تا هم اکنون در گروه فلسفه آن دانشگاه به تدریس فلسفه اشتغال دارم. در خلال این مدت علاوه بر کار تدریس به تالیف کتاب‌هائی در زمینه‌های مختلف فلسفی مبادرت کرده‌ام».
استاد دینانی در سمینارها و همایش‌های متعدد داخلی و خارجی شرکت داشته و مقالات و آثار فراوانی در حوزه فلسفه و دین پژوهی به رشته تحریر در آورده اند و تا کنون سه اثر از ایشان جایزه کتاب سال را دریافت نموده‌است. ایشان سال1380 در اولین دوره چهره‌های ماندگار تقدیر شدند و اهمیت خرد ، حکمت و فلسفه ایشان در تاریخ اندیشه ایران و اسلام بر هیچ کس پوشیده نیست.


==سیر زندگی و تحصیلات ==
* تولد 1313.
* تحصیلات ابتدایی در دینان.
* مقدمات دروس حوزه و فلسفه در مدرسه علمیه نیمارود اصفهان.
* اساتید ادبیات عرب: شیخ محمدعلی حبیب آبادی و حاج شیخ عباسعلی ادیب حبیب آبادی.
* استاد بخشی از شرح لمعه: محمدحسن نجف آبادی.
* سفر به قم 1333.
* تحصیل خارج و فقه اصول در حوزه علمیه قم.
* اساتید دروس فقه و اصول سطح: مرحوم مجاهدی، سلطانی طباطبایی، فکور یزدی و شیخ عبدالجواد سدهی.
* اساتید درس خارج فقه و خارج اصول: آیت الله بروجردی، آیت الله اراکی، آیت الله سیدمحمد محقق داماد و آیت الله روح الله موسوی خمینی.
* اساتید فلسفه: حکیم ضیاپور (اصفهان)، شیخ عباسعلی ایزدی نجف آبادی (قم) و سطح عالی نزد علامه طباطبایی (قم و تهران) و از شاگردان نزدیک ایشان.
* تدریس در حوزه. 
* ترک حوزه پس از وفات آیت الله بروجردی و سفر به تهران جهت تحصیل فلسفه و زندگی.
* کارشناسی، کارشناس ارشد و دکترای تخصصی فلسفه از دانشگاه تهران، بین سالهای 1345 الی 1352.
* ازدواج در سال 1353.
*تدریس فلسفه در دانشگاه ها از سال 1361 تا کنون.
*نگارش آرای فلسفی و اندیشه ها.

== سمت‌ها و عناوین ==
* مدرس علوم حوزوی در حوزه علمیه قم تا سال 1345.
* اشتغال در وزارت آموزش و پرورش به عنوان دبیر دبیرستانهای تهران، سال 1351.
* استاد دانشکده الهیات دانشگاه فردوسی مشهد تا سال 1361.
* عضو هیت علمی دانشگاه تهران در سال 1362 و استاد بازنشسته در سال 1387.
* استاد دانشگاه تربیت مدرس.
* استاد دانشگاه مذاهب اسلامی.
* استاد دانشگاه آزاد اسلامی تهران و کرج.
* عضو پیوسته فرهنگستان علوم.
* عضو ثابت انجمن حکمت و فلسفه ایران.
* عضو موسس، هیئت امناء و مدیربخش فلسفه اسلامی موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران.
* تقدیر شده در اولین دوره چهره‌های ماندگار، سال1380، در رشته فلسفه .
* تقدیر شده در جایزه کتاب سال 1384 برای کتاب دفتر عقل و آیت عشق.
* تقدیر شده در جایزه کتاب سال 1385 برای کتاب درخشش ابن‌رشد در حکمت مشاء.
* تقدیر شده در جایزه کتاب سال 1389 برای کتاب فلسفه و ساحت سخن.
* عضو شورای عالی علمی مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی.
* عضو هیئت داوران نشریه فلسفه متعالی.
* عضو هیئت داوران سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران.
* صاحب ده‌ها عنوان کتاب در حوزهِ فلسفه.
* نویسنده چندین مقاله برگزیده فلسفی.
* سخنران مدعو در سمینراها و همایش‌های فلسفیِ داخلی و خارجی.

. . .

/ 0 نظر / 56 بازدید