پرتاب سنگین‌ترین فضاپیمای باری به مدار

سازمان فضایی اروپا(اسا) خبر داد که یک فضاپیمای باری بزرگ رباتیک که به سوی ایستگاه فضایی بین‌المللی روانه شده، سنگینترین نمونه‌ای است که تاکنون در مدار قرار گرفته است.

 

به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، طبق بیانیه‌ای که این سازمان در روز پنج‌شنبه (16 خرداد) منتشر کرده، خودروی انتقال خودکار ملقب به «آلبرت اینشتین» حامل 6.6 تن محموله شامل مواد غذایی، آب، تجهیزات و سوخت برای ایستگاه فضایی است.

 

فضاپیمای ATV-4 روز چهارشنبه(15 خرداد) بر روی یک موشک آریان پنج از گویان فرانسه به سوی ایستگاه روانه شد و اکنون در یک مدار پارکینگ در ارتفاع 257 کیلومتری قرار گرفته که در آن جت بال‌های خورشیدی تولید نیروی خود و یک آنتن را مستقر کرده است.

 

13-574.jpg

بنابر اعلام اسا در یک هفته آینده این فضاپیمای بدون سرنشین به اجرای بررسی‌ها و مانوورهایی پرداخته که در نهایت آن را در مجاورت ایستگاه در آماده‌سازی برای اجرای عملیات خودکار الحاق در روز 15 ژوئیه(25 خرداد) قرار خواهد داد.

 

فضاپیمای آلبرت اینشتین بیش از چهار ماه به ماژول زوزدای ایستگاه فضایی متصل باقی مانده و فضانوردان به تدریج محموله آنرا تخلیه خواهند کرد.

 

در نهایت این فضاپیما در حالی که با ضایعات ایستگاه فضایی پر شده به سمت زمین ارسال شده و در جو خواهد سوخت.

/ 0 نظر / 51 بازدید