دروس امتحانی آزمون کارشناسی ارشد رشته فیزیک

« زبان عمومی و تخصصی »

ضریب این درس برای کلیه‌ی گرایش‌ها 2 و تعداد سئوالات این درس در آزمون 30 سئوال می‌باشد. همان‌طور که از نام درس پیداست، تعدادی از سئوالات این درس زبان عمومی و تعدادی از آن‌ها نیز مربوط به اصطلاحات و متون تخصصی رشته ­ی فیزیک می‌باشد. بدون تردید اگر دانشجویان در درس زبان حداقل‌هایی را داشته باشند مطالعه و سرمایه‌گذاری در این درس می‌تواند منطقی باشد. معمولاً منبع درس زبان تخصصی در اکثر رشته‌ها در دانشگاه‌های مختلف متفاوت است و اساتید این درس به صورت سلیقه‌ای منابع و یا جزوات مورد نظر خود را به دانشجویان معرفی می‌کنند. کتاب‌های زبان انگلیسی برای دانشجویان فیزیک از جمله‌ی این کتاب‌ها هستند. خواندن کتاب‌های زبان عمومی و همچنین زبان تخصصی موسسه مدرسان شریف برای رسیدن به تسلط در این درس کفایت می‌کند. در کتاب زبان عمومی مطالب گرامری و یک سری لغات و اصطلاحات عمومی و همچنین تست‌های عمومی رشته‌های مختلف گنجانده شده و داوطلبان حتی در صورت فراموشی درس زبان با استفاده از این کتاب می‌توانند خود را به سطح مطلوبی برسانند. در کتاب زبان تخصصی موسسه مدرسان شریف علاوه بر بررسی و ارایه پاسخ تشریحی و ترجمه تست‌های کنکورهای کارشناسی ارشد سال‌های قبل (از سال 90 ـ 75) لغات، اصطلاحات و متون رایج در رشته فیزیک به همراه ترجمه آن‌ها گنجانده شده و ضمن آموزش و ترجمه متون مختلف، تست‌های چهارگزینه‌ای تألیفی برای آشنایی هرچه بیشتر داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد با سئوالات درس زبان تخصصی این رشته آورده شده است. در ضمن سئوالات منتخب زبان تخصصی دو رشته ژئوفیزیک و فیزیک دریا برای روبه‌رو شدن با تست‌های مختلف با پاسخ‌های تشریحی در این کتاب گنجانده شده است.

« فیزیک پایه (1، 2 و 3) »

از سال 1389 در دروس آزمون کارشناسی ارشد رشته فیزیک تغییراتی لحاظ شد و در این بین درس فیزیک 1 و 2 و3 به عنوان یکی از مواد درسی گنجانده شد. هرچند مطالب درسی فیزیک (1) به نوعی قبلاً در غالب درس مکانیک تحلیلی و مطالب درسی فیزیک (2) قبلاً در غالب درس الکترومغناطیس مورد سؤال قرار می‌گرفت، ولی این تفکیک کاملاً به جا از سال 1389 در راستای دروس دانشگاهی داوطلبان انجام شد. لازم به ذکر است درس فیزیک 1، 2و3 در رشته‌هایی مانند ژئوفیزیک، فیزیک دریا، فیزیک پزشکی تحت عنوان «فیزیک عمومی» به عنوان یکی از مواد درس آزمون کارشناسی ارشد از سالیان گذشته مطرح بوده است. از آنجایی که ضریب این درس (3) می‌باشد، (بالاترین ضریب را در بین دروس آزمون کارشناسی ارشد رشته فیزیک دارد) مطالعه آن کاملاً ضروری می‌باشد. هرچند دلایلی نظیر این که فیزیک (1) پیش نیاز مطالعه «مکانیک تحلیلی»، فیزیک (2) پیش نیاز مطالعه درس «الکترومغناطیس» و فیزیک (3) به نوعی پیش‌نیاز مطالعه­ی درس «ترمودینامیک و مکانیک آماری» است، می‌تواند ضرورت مطالعه درس فیزیک (1و 2و3 ) را دو چندان کند. تعداد سئوالات این درس 20 سئوال می­باشد و منابع مهم این درس در دانشگاههای مختلف کتابهای فیزیک هالیدی، ترمودینامیک زیمانسکی و فیزیک اُهانیان می‌باشند و در زمره کتابهای خوب در این زمینه به شمار می‌آیند. انتشارات مدرسان شریف با توجه به نیاز مبرم داوطلبان رشته فیزیک این کتاب را با سرعت و تلاش شبانه‌روزی مؤلفین و همچنین واحد تایپ خود به جامعه علمی کشور عرضه نموده است. در این کتاب ضمن آموزش ساده و روان مطالب با مثال‌های متعدد سعی شده داوطلبان با انواع سؤالات این درس آشنا شوند. از آنجایی که برای رشته «فیزیک» این درس برای اولین بار مطرح شده‌ لذا از سؤالات رشته‌های دیگر نظیر ژئوفیزیک، فیزیک دریا و فیزیک پزشکی به عنوان تست‌های دارای شناسنامه در پایان هر فصل کتاب استفاده شده است. مطالعه دقیق این کتاب می‌تواند باعث موفقیت داوطلبان تمامی این رشته‌ها در آزمون کارشناسی ارشد شود. با امید به اینکه این اثر نیز مانند سایر کتب این انتشارات بتواند رضایت داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد رشته­ ی فیزیک را کسب کند.

« فیزیک جدید »

بیشتر سئوالات این درس قبلاً در غالب درس کوانتوم مطرح می‌شد. (البته بعضی سرفصل‌های دیگر برای این درس مدنظر بوده که از سال 1389 در آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری لحاظ شده است) ضریب این درس برای تمام گرایش‌ها (1) و تعداد سئوالات آن 6  سئوال می‌باشد.

با توجه به ضریب آن جزء دروس درجه سوم برای داوطلبان کارشناسی ارشد رشته فیزیک محسوب می‌شود. از منابع مهم این درس می‌توان به کتاب فیزیک جدید تالیف سلزو وایلدنر ترجمه آقایان علی اکبر بابایی و مهدی صفا اشاره کرد.

انتشارات مدرسان شریف برای این درس کتابی جامع و مفید ارایه کرده است. در این کتاب علاوه بر آموزش مطالب به صورت کاملاً طبقه‌بندی شده تست‌های آزمون‌های گذشته که جزء سرفصل‌های این درس بود و در آزمون‌های کارشناسی ارشد رشته‌ی فیزیک در غالب درس «مکانیک کوانتوم» ارایه شده بود، با پاسخ تشریحی آورده شده است. تست‌های تألیفی فراوان در ضمن آموزش و همچنین ارایه تست‌های خودسنجی در پایان هر فصل پس از پاسخ‌ تست‌های شناسنامه‌دار، بررسی و ارایه پاسخنامه تشریحی برای سئوالات دو رشته‌ی نانومواد و فوتونیک که از سالیان قبل این درس را جزء مواد امتحانی با خود داشتند از جمله مختصات این کتاب خوب می‌باشد.

« مکانیک کوانتوم (1و2) »

در آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری 1391 از این درس 12 سئوال مطرح شده بود، ضریب این درس (2) می‌باشد. این درس به لحاظ وجود معادلات فراوان و مفاهیم پیچیده آن جزء دروس سخت برای داوطلبان رشته‌ی فیزیک محسوب می‌شود. منابع مهم این درس دو کتاب فیزیک کوانتومی تألیف گاسیروویج، ترجمه محلی‌الدین شیخ الاسلامی و کتاب مکانیک کوانتوم تألیف نورالدین زتیلی می‌باشند. کتاب‌های  فوق دارای توضیحات فارسی مناسبی نیستند و مفاهیم به طور کامل باز نشده‌اند. انتشارات مدرسان شریف برای این درس، کتابی بسیار بی‌نظیر به داوطلبان رشته‌ی فیزیک ارایه کرده است. در این کتاب تمام مطالب با توضیحاتی ساده و روان آموزش داده شده است و پس از ذکر هر فرمول و یا مفهوم پیچیده‌ای، یک یا چند تست با پاسخ گنجانده شده است تا داوطلب ضمن فهم مطالب با تست‌های مطروحه در این زمینه آشنا شود. بررسی و تحلیل مفاهیم تئوری مهم در لابه‌لای متون آموزشی باعث شده خواننده ارتباط خوبی با این درس برقرار کند. در پایان مطالب هر فصل، تمامی تست‌های رشته‌ی فیزیک مربوطه در دانشگاه‌ سراسری (از سال 1375 تا 1390) و همچنین تست‌های دانشگاه آزاد از سال 1380 تا 1390 با پاسخ تشریحی آورده شده است و پس از آن‌ها تعدادی تست خودسنجی برای داوطلبانی که می‌خواهند تمرین بیشتری داشته باشند قرار داده شده است. بررسی و ارایه پاسخ به سئوالات مکانیک کوانتوم سال‌های قبل در رشته‌ی فوتونیک در کتاب، از دیگر مشخصات این کتاب است. این کتاب توسط رتبه‌های برتر کنکور و اساتید دانشگاه‌های مختلف به عنوان منبعی مناسب و مفید تایید و به داوطلبان توصیه شده است. مطالعه‌ی کتاب مکانیک کوانتوم انتشارات مدرسان شریف به تنهایی برای موفقیت در آزمون کارشناسی ارشد کافی می‌باشد.

« الکترومغناطیس »

تعداد سئوالات این درس در آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری 1391، 12 سئوال بود. ضریب این درس برای تمام گرایش‌ها (2) می‌باشد. به نظر دانشجویان رشته فیزیک جزء دروس سخت در آزمون کارشناسی ارشد می‌باشد. قوی بودن درس ریاضی عمومی (2) و تسلط بر مباحث توابع برداری کمک شایانی در یادگیری مباحث این درس به دانشجویان می‌کند. کتاب‌های چنگ، هیت و همچنین کتاب میلفورد از منابع معروف این درس هستند که کتاب هیت جهت مطالعه اولیه و شروع به یادگیری مباحث پایه‌ای باید مورد استفاده قرار گیرد و حل مسائل مختلف کتاب چنگ و میلفورد در وهله دوم پیشنهاد می‌شود. کتاب الکترومغناطیس مدرسان شریف تألیف آقای شفیعی با حل کامل تمامی سوالات مربوط به رشته‌ی برق، فیزیک و هسته‌ای مجموعه نسبتاً کاملی از تست‌ها را جمع‌آوری کرده و به طرز کاملاً ماهرانه‌ای مسائل فرمول‌بندی شده‌اند و مشکل محاسبات پیچیده ریاضی تا حدی برای دانشجویان برطرف شده است. وجود روش‌های تستی در کتاب الکترومغناطیس انتشارات مدرسان شریف کمک شایانی به داوطلبان جهت موفقیت در آزمون کارشناسی ارشد می‌کند.

 

« مکانیک کلاسیک (1و2) »

این درس با نام «مکانیک تحلیلی» نیز شناخته می‌شود و در سالیان قبل تحت این عنوان از آن سئوال مطرح می‌شد. تعداد سئوالات این درس در آخرین آزمون (سراسری 1391) 12 سئوال و ضریب آن (2) می‌باشد. همانطور که قبلاً گفتیم این درس در سالیان گذشته نیز جزء مواد امتحانی آزمون کارشناسی ارشد، بوده است. به لحاظ اهمیت جزء دروس پراهمیت می‌باشد. منابع مهم این درس کتاب‌های مکانیک تحلیلی گراند فالز، کتاب سایمون و کتاب مکانیک کلاسیک آریا و همچنین کتاب دینامیک ماریون می‌باشند. کتب فوق بعضاً دارای ترجمه‌ی خوبی هستند و می‌توان آن‌ها را کتاب‌هایی خوب در این زمینه دانست. اما ضعف در تعداد حل مسئله و تست در غالب آن‌ها وجود دارد. انتشارات مدرسان شریف برای این درس نیز کتابی با سبک و سیاق کتب دیگر ارایه کرده است. در این کتاب ضمن اشاره‌ای به فیزیک پایه و قوانین برداری و بعضی قوانین پایه‌ای فیزیک، مطالب اصلی با توضیحات گسترده و مثال‌های فراوان تحلیل و آموزش داده شده است. بررسی و ارایه پاسخ تشریحی به تمامی تست‌های 15 سال اخیر دانشگاه سراسری و تست‌های منتخب 10 سال اخیر دانشگاه آزاد باعث شده تست‌های مختلف و مسائل متنوع در این درس دیده شود. شرط تسلط بر این درس مواجهه با تعداد بیشتر مسئله و حل تست است، که این مهم در کتاب مکانیک کلاسیک انتشارات مدرسان شریف لحاظ شده است.

« ترمودینامیک آماری »

این درس برای اولین بار از آزمون 1391 در امتحان کارشناسی ارشد، منظور شده است. ضریب این درس (1) و تعداد سئوالات آن 6 سئوال می‌باشد. با توجه به ضریب آن در کنار درس فیزیک جدید جزء دروس کم اهمیت در بین دروس دیگر محسوب می‌شود. منابع مهم این درس کتاب حرارت و ترمودینامیک مارک والدوزیمانسکی، ریچارد دریشمن و کتاب مکانیک آماری رایف می‌باشند و همچنین کتاب فیزیک آماری (دوره فیزیک بر کلی جلد 4و5) ترجمه‌ی جعفر سیروس ضیا و ابوالحسن فرج‌زاده می‌باشد. بعضی مباحث این درس با مطالب درس فیزیک (3) مشترک است و به همین دلیل ممکن است داوطلب کمی مطالب تکراری را ببیند. انتشارات مدرسان شریف برای این درس نیز کتابی خلاصه و مفید به بازار کتاب کشور عرضه کرده است. با توجه به نبودن تست در این درس از سالیان قبل لذا مولف سعی کرده، تست‌های تألیفی خود را از منابع مهم و جزوات خود استخراج و طرح کرده و در ضمن آموزش مطلب درسی آن‌ها را ارایه کند. مطالعه‌ی کتاب ترمودینامیک آماری انتشارات مدرسان شریف به تمامی داوطبان آزمون کارشناسی ارشد، رشته‌ی فیزیک پیشنهاد می‌شود.

« ریاضی فیزیک (1و2) »

در آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری 1391 از این درس 12 سئوال مطرح شد و ضریب آن 2 می‌باشد. برای این درس تقریباً یک کتاب مرجع بیشتر وجود ندارد و آن هم کتاب ریاضی فیزیک آرفکن می‌باشد. شاید به جرأت بتوان گفت سخت‌ترین درس برای داوطلبان رشته‌ی فیزیک این درس می‌باشد. اگر این درس را بخواهیم با کتاب‌هایی که داوطلبان رشته‌های مهندسی مطالعه می‌کنند، مقایسه کنیم باید بگوییم این کتاب در واقع شامل 4 کتاب ریاضی عمومی 1، ریاضی عمومی 2، توابع مختلط و معادلات دیفرانسیل می‌باشد. به تمام این‌ها، مباحثی نظیر معادلات پواسون، قضیه هلمهولتز، ماتریس‌های هرمیتی، ویژه مقدارها، ماتریس‌های یکانی، روابط پاشندگی، عملگرهای هرمیتی، توابع نویمان، توابع هرمیت، سری فوریه، تبدیل فوریه و توابع لاگرانژ را نیز اضافه کنید. البته از کتاب‌های ریاضی عمومی 1و2 فقط بخشی جزئی از آنها در سرفصل‌های این درس وجود دارد. همان طور که می‌بینید، مطالب بسیار پراکنده و پر حجم هستند و متأسفانه در کتاب آرفکن، مسائل حل شده کم هستند و مطالب خیلی گنگ و پیچیده آموزش داده شده است. اما این مشکل در کتاب ریاضی فیزیک انتشارات مدرسان شریف رفع شده و با تلاش سه مؤلف حاذق از رشته‌های مهندسی، رشته‌ی ریاضی و رشته‌ی فیزیک، منبعی بسیار کامل و مفید به داوطلبان ارایه گردیده است. در این کتاب تمام نکات، فرمول‌ها و مباحث به صورت کاملاً ساده و روان آموزش داده شده است. تعداد مسائل و تست‌های حل شده در این درس بسیار زیاد می‌باشد و تست‌ها از ساده به سخت تنظیم شده‌اند. مباحث اضافی و اثبات‌های طولانی در کتاب لحاظ نشده‌اند و با نگاهی به سئوالات اخیر، نقاطی که طراجان مد نظر قرار داده‌اند بررسی و سعی شده آن مباحث بیشتر باز شوند. مطالعه‌ی کتاب ریاضی فیزیک انتشارات مدرسان شریف، به تمام دانشجویان و اساتید محترم توصیه می‌شود.

/ 0 نظر / 235 بازدید